Hidrovetés
A vetés forradalma… a hidrovetés!
Miért jó megoldás Neked a hidrovetés?
Mi az előnye, mikor érdemes választani?
Szép füvet telepíteni hagyományos módszerrel nehéz, és az eredmény nem egyszer elmarad a kívánttól. A kikelt fű gyakran csak foltokban nő, nem alkot egyenletes, zárt gyepet.Ennek oka a lehet:
- a talaj előkészítésének szakszerűtlensége,
- a vetés szakszerűtlensége,
- az eróziós hatások,
- gyepápolási elégtelenségek.
A hidrovetés eljárás speciális gépi vetés, amely jelenleg a legkorszerűbb technológiának tekinthető egyrészt alkalmazott módszere, másrészt funkcióinak kiegészíthető opciói miatt. A vetés eredményét befolyásoló imént számba vett tényezők közül, a talaj előkészítés szakszerűtlenségét, illetve a gyepápolási elégtelenségeket nem képes megszüntetni ezekre éppúgy oda kell figyelni, mint más eljárásoknál.
Mi az, amiben olyan „újszerű” ez a füvesítés?
A hidrovetés technológiája okán a vetés szakszerűtlenségeit, az erózió hatásait képes csökkenteni, illetve a fűmagokat olyan kedvező helyzetbe hozni, amely a kelési gyorsaságot és a kelési arányt relatív módon javítja.
Valójában a fűmag vetése nagyon egyszerű technológiának tűnik a kívülállóknak, de kockázati tényezői valójában számosak. Vegyük sorra melyek csökkentésében számíthatunk a hidrovetésre!
Csikós Attila
Gödöllői Dombság
Pázsit Doktora
2./ A fűmag beágyazódás azért fontos, mert baljóslatú kelési kilátások idején, és a növekedés első nehéz időszakán segíti át a fiatal növénykezdeményt. Az eróziós hatások, a szél, a csapadék, és a madarak a vetést elhordhatják, még mielőtt a mag és a talaj közötti tartós kapcsolat kialakulna. A hidrovetésnél a mag nem “vándorol”, helyben marad, amit a takarás ténye, a mulcsban lévő környezetbarát ragasztó és erózió gátló lebomló anyag együttesen eredményez.
3./ Időtényező: A fűvetés fagymentes időszakban elvileg bármikor elvégezhető. A mag nem fagyérzékeny, a kifejlett felnőtt fű sem, de a növendékfű igen. Ezért, nem mindegy, hogy a vetés után a hideg jön, vagy meleg. A kertészeti gyakorlatban két pázsitvetési időszak tekinthető optimálisnak. Az őszi, augusztus végétől szeptember végéig tart. Magyarországon ekkor a fűvetés szempontjából, öntöző berendezés hiányában, is általában elégséges csapadékra és harmatképződésre lehet számítani. Az ilyenkor vetett fűmag kelési valószínűsége nagy, a vetést a gyomok elkerülik, és a tél beköszöntéig a gyep megfelelően megerősödhet.
A tavaszi optimum vetési időszak március végétől, május közepéig tart.
A talajban ilyenkor még elégséges téli nedvesség van elraktározva, a talaj hőmérséklete már reménykeltő a fűmag csírázására. 14-15 C fok szükséges a csírázáshoz ez alatti hőmérséklet esetén elhúzódik vagy nem is indul meg. Mi az összefüggés a hidrovetés technikája és az időkorlátok között? A hidrovetés a csírázáshoz és a kezdeti növekedéshez szükséges anyagokat a mag mellé tárolja, így a környezeti, időjárási feltételek kedvező beálltát követően a növekedés azonnal beindul, a kockázatos tavaszi, vagy az őszi talaj menti fagyok elkerülésére így nagyobb a növény esélye.
És az eredmény:
-
70-90% közötti kikelési arány – Erozióálló
-
5-7 napon belül látható eredmény – Gyors
-
Az elérhető legmagasabb minőség – Hatékony
-
Szinte bárhol vethető, újra és felülvetéshez egyaránt alkalmas- Kipróbált
-
A gyepszőnyegezés árának 1/5-ért – Olcsó
Hívd a helyi Pázsit Doktor-t és hidrovetéssel előbb lesz füved, mint gondolnád!