Legtöbbször visszatérő dilemma; hogy ősszel vagy tavasszal vessünk?
Hadd térjek rá a fontos részletekre!
Az őszi időjárás a magkelésnek nem csak az átlag hőmérséklet nagyobb megfelelősége, de állandósága és a csapadékkörnyezet nagyobb megbízhatósága okán is kedvezőbb. A gyomok nagy része ilyenkor már csak elvétve támad és igaz ez a gombabetegségekre is. Ily módón az őszi vetés a veszélyeztető tényezőket kerüli a kedvezőket élvezi és hasznosítja.
Felülvetés Hidrovetéssel egy gombásodástól megritkult kertben
Kell –e ősszel is a gyepet lazítani?
Ennek a kérdésnek az eldöntése a gyepfelület egyedi állapotától függ. Ha a gyep túl sűrű, ha a nyár folyamán, gombabetegségen esett át, ha a mohosodásra hajlamos, akkor bizony szükséges, és érdemes. Évente egyszer egyébként is javallott, tehát abban az esetben is ajánlatos, ha erre tavasszal nem került sor. Az ügyfeleink jó része az őszi gyeplazításra esküszik, nem ok nélkül , mert a kedvező élettani folyamatokra ez a beavatkozás “rásegít”.
Gyeplazítással való ritkítás vetés előkészítés céljából
Mit tehetünk a téli tavaszi gombabetegségek megelőzése érdekében?
A legfontosabb preventív védekezés a sűrű gyep gyeplazítással való ritkítása és az utolsó fűnyírás viszonylag alacsony nyírási magassága (ez természetesen fajtajellegtől függ, de 3-4 cm-t szoktam javasolni).
Meddig kell nyírni a füvet?
Jó hír, hogy a rendszeres fűnyírás szükségessége megszűnik. Ez nem jelenti azt, hogy egyáltalán nem kell füvet nyírni, ha meleg, “fűnövesztő” idő van, akkor a nyírásról is gondoskodni kell! Különös figyelemmel kell arra lenni, hogy a díszgyepeket nem szabad vizesen nyírni. Meg kell várni, amíg a csapadék, vagy harmat felszárad, amit esetleg sepréssel siettetni tudunk. A havazás előtti nyírás, mint azt az előzőekben írtuk ne legyen 3-4 cm –nél magasabb!
Kívánja még a gyep a tápanyagozást ősszel?
Mi a helyzet a talajegyengetéssel, felülszórással és egyéb felejthetetlen beavatkozásokkal?
Ha talaj egyenetlenségeket akarod felszámolni, vagy a talaj szerkezetét szeretnéd megváltoztatni, vagy föld erejét akarod fokozni, a talajkeverékek, biohumusz, homok stb. kiszórására itt a megfelelő alkalom. Tavaszra ezeket a munkálatokat nem tolhatod át, mert pont az a lényeg, hogy a tél összeérlelje a kiszórt anyagot a meglévővel. A gyeplevegőztetés és gyeplazítás mellett érdemes a “beülő” vadfüveket kiásni, azok helyét föld és fűmag keverékével „foltozni.
Hengerrel nem tudsz talajegyenetlenséget eltüntetni, ezt felejts el! Ne használj ősszel hengert, mert a regeneráció folyamata már lassú, az összetört levéllemezek viszont könnyebben esnek áldozatul a gombabetegségeknek. A hengert azt jobb ha elrakod tavaszra.
A lehulló levelek összeseprése nem hanyagolható el büntetlenül,ha nem teszed, a gyep alatta “ki fog lyukadni”. Az öntözés rendszerességét ellenőrizni kell. Ha nem vetettünk, már csak heti egyszer kell locsolni, később már ez is felesleges, a természet gondoskodik elégséges csapadékról eső, illetve harmat formájában. A sok csapadék nem kedvez a gyepnek. A talaj menti fagyok előtt az öntözőrendszert vízteleníteni kell, ütemezd időben!
Keresd az illetékes Pázsit Doktort!

Csikós Attila
Gödöllői dombság Pázsit Doktora